Podróże – co warto wiedzieć

Opublikowano

Kiedy najlepiej wyruszyć w drogę?

Nie wystarczy uwzględnić sytuacji na drogach. Istotna jest też krzywa wydajności, reprezentująca poziom koncentracji i zmęczenia kierowcy.

Czy wiesz że większość ludzi ma najlepszy poziom koncentracji z rana, pomiędzy godziną 8 a południem, oraz późnym popołudniem, od 16 do 19? Koncentracja spada wczesnym popołudniem pomiędzy 14 a 16 oraz po północy. Dlatego zalecamy wyruszanie w daleką drogę tak wcześnie jak to możliwe i zaplanowanie długiej przerwy około godziny 14. Nie zawsze warto zaczynać podróż popołudniu, ponieważ koncentracja i widoczność jest wtedy gorsza

Co należy sprawdzić przed wyruszeniem w drogę?

Podczas planowania podróży łatwo zapomnieć o istotnych szczegółach. Dlatego przed wyruszeniem w drogę zalecamy sprawdzić kilka rzeczy:

  • Czy bagaż jest odpowiednio zabezpieczony?
  • Czy zagłówki kierowcy i pasażerów są na odpowiedniej wysokości?
  • Czy foteliki dziecięce są zabezpieczone i czy każdy ma zapięty pas?
  • Czy wziąłeś ze sobą wszystkie dokumenty (paszporty, wizy, prawo jazdy, dokumenty podróżne, leki, ubezpieczenie zdrowotne, gotówka, karta kredytowa)?
  • Czy znasz przepisy ruchu drogowego w innych państwach (maksymalna prędkość, obowiązkowa jazda na światłach w ciągu dnia, kamizelka ochronna, opłaty na drogach i w tunelach)?

Jak często należy robić przerwy?

To, jak długo możesz siedzieć za kierownicą, zależy przede wszystkim od częstotliwości przerw i sposobu ich odbywania. Im dłużej jedziesz bez przerwy, tym wolniejsze są twoje reakcje i większe ryzyko wypadku. Nasza rada: zrób sobie pierwszą przerwę po 3-4 godzinach i odetchnij wtedy świeżym powietrzem. Zatrzymuj się częściej, jeśli podróżujesz z dziećmi. Twoja koncentracja odnotowuje wyraźny spadek pomiędzy godziną 14 a 16. Dlatego zaplanuj co najmniej 30-minutową przerwę w tym okresie. Unikaj ciężkiego jedzenia. Spożywanie mniejszych, a częstszych posiłków w ciągu dnia zapobiega zmęczeniu.

Uważaj na oznaki zmęczenia: podkrążone oczy, ciągłe ziewanie, spowolnienie reakcji są oznakiem bardzo niebezpiecznego przysypiania.